Nawilżanie włosów – jak to zrobić krok po kroku?

„Uroda kobiety jest formą władzy” – tak mawiała amerykańska pisarka Susan Sontag. Wdziękiem, seksapilem i urokiem można zdziałać wiele. Natomiast najbardziej wyraźną kobiecą wizytówką są włosy.

W jaki sposób zadbać o to, żeby nasza wizytówka była jak najlepsza? Oczywiście odpowiednio nawilżać.

jak-dbac-o-wlosy.jpgMYCIE

Pielęgnacja nawilżająca zaczyna się już w trakcie mycia. Najlepiej sprawdza się mycie odżywką lub stosowanie metody OMO. Przesuszone włosy nie tolerują silnych detergentów. Warto zastąpić je bardziej delikatnym produktem do mycia. Nie warto natomiast tracić pieniędzy na szampony nawilżające, bo nie są skuteczne. Szampon ma po prostu myć, ale w delikatny sposób.

NAWILŻANIE

Sposobów na nawilżenie włosów jest przynajmniej kilka – olejowanie, odżywki do włosów, intensywne maski lub balsamy itp. Można stosować tylko jeden, wybrany sposób. Można również pokusić się o pielęgnację łączoną. W całym tym procesie trzeba jednak wiedzieć o kilku kwestiach.

Maski do włosów
Suche włosy potrzebują dużo bogatszej pielęgnacji. Warto wymienić odżywkę do włosów na coś, co zapewni intensywniejsze nawilżenie. Najlepiej sprawdza się regularne nakładanie masek na włosy. Oczywiście tych o działaniu głównie nawilżającym, czyli zawierających w składzie humektanty (substancje wiążące wodę) i emolienty (substancje zabezpieczające przed utratą wody).

Oleje
Przyjaciółmi suchych włosów są bez dwóch zdań oleje. Regularne olejowanie zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia za sprawą bogactwa kwasów tłuszczowych. Warto znaleźć swój ulubiony olej, który sprawdzi się na naszych włosach. W kuracji nawilżające trzeba unikać indyjskich mieszanek ziół, które mogą przesuszać.

Silikony
Produkty pielęgnacyjne z silikonami to nadal temat kontrowersyjny, mimo że już tak wiele powiedziano w ich obronie. Bez względu na opinie, warto włączyć silikony do pielęgnacji nawilżającej. To świetny składnik końcowy. Skutecznie zamyka wilgoć wewnątrz włosa, ogranicza utratę wody, a więc wydłuża skuteczność produktów nawilżających.

TEGO UNIKAJ!

Zdecydowanymi wrogami suchych włosów są wszystkie składniki, które wysuszają. Nie poleca się wspomnianych wyżej mieszanek azjatyckich ziół, kosmetyków z dużą ilością ekstraktów ziołowych, nadmiaru protein i alkoholi (Alcohol Denat, Isopropyl Alcohol, Alcohol).