Uważaj! 10 kroków do cienkich i łamliwych włosów

Pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, ale nie należy ograniczać jej wyłącznie do regularnego przycinania końcówek i stosowania odżywek. Nawet najbardziej skoncentrowana maska nie będzie skuteczna, jeśli nie zastosujemy się też do innych zasad.

Lśniące, grube i gęste włosy nie są dla tych, którzy popełniają podstawowe błędy. Jakie?

pielegnacja-wlosow.jpg1. Cienkie włosy są wyjątkowo delikatne. Niestety gorąca woda i wysoka temperatura szkodzą włosom. Przyczyniają się do ich odwadniania, a w konsekwencji jeszcze większego osłabienia. Ciepło w dłuższej perspektywie grozi uszkodzeniem cebulek i wypadaniem włosów.

2. O ile normalnym i mocnym włosom stylizacja termiczna nie zaszkodzi, o tyle te cienkie w ogóle nie są odporne na wysokie temperatury. Niewłaściwie oraz zbyt często używane lokówki lub prostownice uszkadzają strukturę białkową włosów.

3. Równie ważna, co pielęgnacja, jest odpowiednia dieta. Brak niezbędnych składników odżywczych w organizmie jest problemem. Pamiętajmy, że mało zbilansowana dieta lub głodówki pogarszają stan włosów. Szczególnie widoczne jest to u osób cierpiących na anoreksję.

4. Mokre włosy są dużo bardziej kruche i podatne na złamania, dlatego niewłaściwy sposób osuszania włosów może je uszkadzać. Nie należy mokrych włosów pocierać i tarmosić ręcznikiem, dlatego że ich struktura może się uszkodzić.

5. Nadmierna stylizacja nie jest wskazana u osób z osłabionymi włosami. Dostępne na rynku produkty do stylizacji włosów znacznie je wysuszają, dlatego odradza się używanie lakierów, pianek i żelów w przypadku zniszczonych włosów.

6. Podobnie szkodliwe może być czesanie włosów. Chodzi głównie o to, że ciasne związywanie włosów powoduje napięcie i uszkodzenie mieszków włosowych. Ciasny warkocz lub koński ogon nie są odpowiednimi fryzurami. Lepiej postawić na luźne i naturalne upięcia.

7. Kobiety są w większości wrażliwe na wahania hormonów. Dlatego przyjmowanie antykoncepcji doustnej osłabia włosy i paznokcie, a także pogarsza stan skóry. Tabletki mogą powodować np. wypadanie włosów.

8. Swędząca skóra może być wynikiem zapalenia lub łupieżu. Niestety drapanie skóry głowy może powodować osłabienie cebulek. To tylko jedynie pogarsza sytuację i powoduje nadmierne wypadanie i łamliwość włosów.

9. Promienie słoneczne są szkodliwe nie tylko dla skóry, ale również dla włosów. Nie warto fundować włosom kąpieli słonecznych, bo częste wystawianie włosów na działanie słońca znacznie je osłabia. Warto zainwestować w odżywkę lub szampon z filtrem UV.

10. Delikatne włosy nie lubią zbyt częstego mycia, ale nie wolno też myć ich za rzadko. Nadmierne ratowanie się przez stosowanie suchych szamponów może wysuszać włosy i zatykać mieszki włosowe. Nie można stosować suchego szamponu jako zamiennika dla mycia.