Kupienie najlepszego spośród luksusowych olejków do włosów to pierwszy krok. Musisz wiedzieć, dlaczego olej do włosów jest dobrym wyborem. Poznaj właściwości najpopularniejszych olejków do włosów, określ typ swoich włosów i sprawdź, jaka jest najlepsza metoda nakładania oleju. Do dzieła!

Olejowanie włosów znane jest od wieków, jednak to w ostatnich latach doceniono tę metodę. Na fali internetowej popularności gości w coraz większej ilości domów. Nie zastanawiamy się już nad metodą pielęgnacji, bo to właśnie olejowanie włosów jest są właściwym wyborem.

porowatosc-i-olejowanie-wlosowOlejowanie włosów – co daje?

Regularne stosowanie olejków na włosy daje naprawdę wiele możliwości. Możemy odmienić wygląd naszych włosów naprawdę diametralnie. Zniszczone odzyskają blask i będą zregenerowane. Przesuszone będą odpowiednio nawilżone. A tym cienkim i wrażliwym zapewnimy kompleksową ochronę. Niemal każdy z olejków zapewnia:

  • odżywienie (uzupełnia braki w składnikach odżywczych),
  • nawilżenie (ochrania przed utratą wody i reguluje jej poziom),
  • regenerację (wzmacnia włosy i pobudza odnowę komórkową),
  • ochronę (ogranicza szkodliwość temperatury, słońca, toksyn),
  • wygładzenie (uszczelnia warstwę łusek na powierzchni włosa).

Oprócz tych podstawowych właściwości różne olejki do włosów mogą mieć indywidualne właściwości. Wiele naturalnych substancji pomaga na bardzo trudne do rozwiązania problemy, choć nie jest to domeną wszystkich olejków. Dla przykładu:

  • olej arganowy ochrania przed wysoką temperaturą,
  • olej rycynowy stymuluje wzrost włosów,
  • olej łopianowy na problem z łupieżem,
  • olej cedrowy ogranicza nadmierne wypadanie włosów,
  • olej laurowy przeciwdziała przetłuszczaniu się włosów.

Im więcej olejków o cennych dla naszych potrzeb właściwościach w produkcie, tym lepiej sprawdzi się on na naszych włosach. Wybierajmy produktu rozsądnie, choć nie sam skład jest ważny.

Metody olejowania włosów – którą wybrać?

Bardzo ważny aspekt, którego nie można pominąć przy omawianiu olejowania, to metody nakładania oleju na włosy. W zależności od efektów, których oczekujemy, olejowanie można wykonać na trzy standardowe sposoby. Spójrz:

  1. Aby idealnie pokryć olejem każdy włos: olejowanie w misce.
  2. Dla maksymalnie intensywnego działania: olejowanie na noc.
  3. Dla odżywienia włosów od wewnątrz: olejowanie na mokro.
  4. Aby zapewnić delikatną pielęgnację: olejowanie na sucho.
  5. Aby ułatwić stylizację: olejowanie po myciu.
  6. Dla wygładzenia włosów w środku dnia: olejowanie na mgiełkę.

Porowatość włosów a olejowanie

Z olejowania włosów bardzo łatwo przejść w tematykę porowatości włosów. Jaki to ma związek? Porowatość włosów to nic innego jak stopień zniszczenia włosów. Mówiąc bardziej fachowo określa ona, jak bardzo łuski włosa są odchylone od jego łodygi. Im bardziej, tym gorzej, ponieważ włos nie ma wówczas prawie żadnej ochrony.

W zależności od tego, jakie jest położenie łusek włosa, rozróżniamy trzy typy włosów. Od tych bardziej zniszczonych do mniej. Do określonego typu włosów pasują inne olejki naturalne, których trzeba szukać w produktach do pielęgnacji. Przedstawia się to następująco:

WŁOSY NISKOPOROWATE:

  • położenie łusek: ściśle przylegają do łodygi,
  • faktura włosów: proste,
  • cechy: gładkie, ciężkie, bez objętości, trudne w stylizacji, niepodatne na kręcenie

Idealne oleje do włosów niskoporowatych muszą mieć sporą zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, ponieważ to właśnie one idealnie współgrają z dość ścisłą strukturą włosów o niskiej porowatości. Szczególnie maleńkie cząsteczki maseł roślinnych są tutaj pożądane. Na włosach niskoporowatych najlepiej sprawdzą się: masło shea, olej kokosowy, masło cupuacu, olej palmowy, olej babassu, masło kakaowe, olej monoi, masło mango.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE:

  • położenie łusek: znacznie odchylone od łodygi,
  • faktura włosów: falowane,
  • cechy: łatwo się puszące, matowe, wyblaknięte, suche, z rozdwojonymi końcówkami

W przypadku włosów średnioporowatych warto sięgać po te olejki, które zawierają więcej kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Wielkość ich cząsteczek odpowiada stopniowi rozchylenia łusek takich włosów, dlatego olejowanie jest wtedy skuteczne. Najlepsze oleje do włosów średnioporowatych to: olej kameliowy, olej ze słodkich migdałów, olej ryżowy, olej sezamowy, olej rzepakowy, olejek buriti, olej moringa, olej z awokado, olej rokitnikowy.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE:

  • położenie łusek: maksymalnie otwarte łuski,
  • faktura włosów: kręcone,
  • cechy: przesuszone, sztywne, matowe, wyblaknięte, rozdwojone, łamliwe, szorstkie

Jeśli mamy włosy wysokoporowate, musimy szukać olejów, które mają duże cząsteczki. W przypadku tej porowatości najlepsze są oleje z przewagą kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Tylko one potrafią uszczelnić mocno nadwyrężoną strukturę włosów. Olejami do włosów wysokoporowatych mogą być: olej krokoszowy, olej z pestek winogron, olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej z nasion bawełny, olej arganowy, olej kukurydziany.